Här är vi studenter som skriver i Lundabloggen- just nu! Har ni funderingar eller frågor kring det vi skriver om så kontakta oss i gärna i kommentarsfältet.
Nicole 25 år från Södertälje, läser psykologprogrammet
Hej hej! 🙂
Jag heter Nicole, är 25 år och kommer ursprungligen från Södertäljes tätort (viktigt)! Jag går nu på termin sex på psykologprogrammet, men har tidigare tagit examen från socionomprogrammet i Lund! Det kommer alltså bli en lång studietid för mig, men lyckligtvis är det väldigt roligt att plugga i Lund! På fritiden tycker jag om att pyssla, sy, umgås med vänner och min korridor.
Denna termin har jag min praktik! Jag kommer skriva lite om detta, men också om mitt liv som student i övrigt. Häng med!
Rebecca 26 år från Skillinge, läser juristprogrammet
Hejsan allihopa!
Jag heter Rebecca och är 25 år gammal. Jag kommer från mysiga Österlen, Skåne. Min resa i Lund började redan på gymnasiet där jag snabbt bestämde mig för att Lund var den ultimata studentstaden att läsa vidare i! Direkt efter gymnasiet började jag på ämneslärarprogrammet och jag avlade en examen som gymnasielärare i svenska och engelska 2023. När jag fick höra att det fanns en alternativ väg att komma in på juristprogrammet i Lund i form av kursen UJIK var jag tvungen att ge det en chans. Det resulterade i att jag i skrivande stund går min första termin på juristprogrammet och trivs redan fantastiskt bra!
Utöver studierna har jag varit aktiv i olika studentikosa sammanhang som jag tänker ger en inblick i hur Lundalivet som student ser ut. Mina inlägg kommer att handla om hur man bäst tar tillvara på studentlivet i Lund, guldkornen i form av studieplatser, vikten av ett gott mående för att klara av plugget och allt därtill!
Jag hoppas ni vill hänga med!
Malin 26 år från Södra Sandby, läser masterprogrammet i kvartärgeologi
Hej! Jag heter Malin, är 26 år och kommer från en by utanför Lund. Jag läser just nu min andra termin på masterprogrammet i kvartärgeologi. Jag tog min kandidatexamen i geologi vid Lunds universitet i somras. Under hösten var jag på utbytestermin vid University of Edinburgh i Skottland.
Geologi är ett fantastiskt ämne! Som geolog studerar man allt ifrån jordens långa historia, plattektonik, vulkanism och olika naturfenomen, till livets utveckling, istidscykler, kusterosion och klimatförändringar. För den som tycker om naturvetenskap är geologi det perfekta ämnet som kombinerar fysik, kemi och biologi i ett. En av de bästa grejerna med att läsa geologi är alla exkursioner och fältarbeten man får åka ut på! Det kommer jag berätta mer om här på bloggen.
Det var faktiskt ingen självklarhet att jag skulle bli geolog när jag började på universitetet. Jag har varit Lundastudent sedan höstterminen 2017 och har bland annat tagit en kandidat i litteraturvetenskap med specialisering inom barn- och ungdomslitteratur och läst ett naturvetenskapligt basår på LTH. När jag började plugga hade jag ingen aning om att jag skulle hitta till geologiutbildningen flera år senare. Nu är jag mitt uppe i min master i geologi och trivs superbra med mitt yrkesval! Den raka vägen behöver inte vara den bästa.
Häng med om du vill läsa mer om att plugga geologi och hur det är att vara Lundastudent!
Emily 24 år från Helsingborg, läser systemvetenskapsprogrammet
Hej allihopa!
Jag heter Emily, är 24 år gammal och kommer från Helsingborg. Just nu studerar jag min fjärde terminen av systemvetenskapsprogrammet. Tidigare har jag även läst 1 år på socionomprogrammet samt en termin industridesign. Väldigt olika program som skiljer sig ifrån varandra, men alla lika spännande!
När jag inte pluggar eller jobbar tycker jag om att sticka, läsa böcker, gå långa promenader och umgås med familj och vänner.
Jag hoppas ni vill hänga med för att få en syn på hur det är att plugga i Lund!
Hanna 22 år från Växjö, läser ämneslärarprogrammet
Hej!
Jag heter Hanna och är 22 år och studerar till ämneslärare med ingångsämne engelska och andraämne religion. Jag har flyttat ner till Lund från Växjö för att studera denna utbildning. Jag är på min sjätte termin och arbetar också som studentambassadör för Lunds universitet parallellt med plugget.
På fritiden gillar jag att träna, laga mat och läsa klassiker. Jag hoppas kunna bidra med intressant information och roliga tankar på bloggen!
Irene 21 år från Helsingborg, läser civilingenjörsutbildning i elektroteknik
Hejsan, hejsan!
Jag heter Irene, är 21 år och kommer från Helsingborg – en stad på ett avstånd av bara 30 minuters tågresa från Lund. För närvarande är jag inne på mitt tredje år på civilingenjörsutbildning i elektroteknik vid LTH (bara två år kvar nu, hurra!) och läser samtidigt fristående kurser i kinesiska vid den humanistiska och teologiska fakulteten.
Utöver studierna jobbar jag som studentambassadör, och jag är även engagerad som domare och tränare i badminton. På fritiden gillar jag att umgås med vänner, träna på gymmet och titta på serier.
Att börja plugga på Lunds universitet kändes som ett självklart val eftersom jag är från Skåne. Men att välja just elektroteknik var en betydligt längre process – det är något jag kommer att berätta mer om i min blogg. Så följ med mig som elektro-student och läs om allt från mina studieval till de mest random tankarna i mitt liv!!!
Loke 23 år kommer från Stockholm, läser juristprogrammet
Hej!
Jag heter Loke, är 23 år och kommer från Stockholm. Just nu läser jag andra terminen på juristprogrammet vid Lunds universitet, men jag har tidigare tagit examen i ekonomi.
Jag tänkte blogga om hur det är att plugga i Lund, bo i Malmö och vad man kan hitta på som student när man inte har näsan i böckerna.
Vi ses!
Tilde 23 år från Ystad, läser språkkonsultprogrammet
Hej alla!
Jag heter Tilde och är en 23-årig tjej som kommer från Ystad (ska läsas med grov skånsk dialekt). Jag läser just nu andra terminen på språkkonsultprogrammet och trivs superbra. Tidigare har jag läst en termin på politisk kandidat och lite på juristprogrammet, samt fristående kurser i retorik, tyska och arabiska. Men nu har jag alltså hittat hem bland språknördarna och språkpoliserna. (Vänligen förväxla inte oss med journalister, lingvister eller författare).
Jag har korridorsboende på Sydskånska nationen men bor hemma hos mina föräldrar utanför Ystad då och då eftersom jag har jobb på McDonald’s där. På min fritid gillar jag att spela gitarr, läsa, pyssla och kela med mina husdjur (som jag tyvärr inte får ha med mig till mitt studentboende i Lund).
Utöver mitt Donken-jobb har jag jobb som studentambassadör här på universitetet och jag jobbar också på humanistiska kårens språkcafé varje onsdag. Jag kommer att skriva om mitt program, hur man kan tänka inför val och upplägg av studier, och hur det är att vara student i Lund.
Elin Melkersson
Hej!
Tack för en superbra blogg!
Jag ska börja plugga systemvetenskap till hösten på lunds universitet och undrar därför om ni kan tipsa om datorer som passar till programmet?
Schemalagd eller självstudier | Lundastudent
[…] Vi som skriver […]
Lunds universitet
Hej och tack så mycket!
Se tidigare svar från Emilia:
“Vi rekommenderar ingen speciell dator, men mac kan vara lite svårt att programmera med. En dator med större minne är bra och med stark processor, då man kommer ladda ner en del program.
Tack för frågan!
Vänliga hälsningar,
Emilia, student”