Lundastudent

Livet som student vid Lunds universitet

Praktik på universitetet

Hej alla bloggläsare!
Denna vecka är det Lundakarneval, woho! Och jag ska som praktikant på sektionen Kommunikation vid Lunds universitet, vara med på förhandsvisning av karnevalen. Vi kommer att få se området och de olika föreställningarna för att kunna fotografera och filma till bland annat LU:s sociala media. Det kommer bli så kul! Jag har själv aldrig upplevt Lundakarnevalen som student, så jag är väldigt spänd.

I dagens inlägg tänkte jag skriva lite om mina tankar kring praktik och varför jag tycker att det kan vara väldigt bra att göra, om du har möjligheten.

Praktik under en utbildning

Som jag nämnt tidigare har jag tagit examen från programmet Digitala kulturer vid Lunds universitet. Både under min utbildning och nu efter har jag haft praktik, vilket har varit både roligt och lärorikt. Det känns verkligen som att jag har fått en tydligare bild av vad jag vill jobba med i framtiden, hur kommunikationsarbete kan se ut på olika arbetsplatser, och att jag framför allt har utvecklat färdigheter som jag lärde mig grundläggande under min utbildning.

Under min fjärde termin på programmet hade vi en obligatorisk praktikkurs på 15 hp, vilket innebar att alla i klassen skulle göra praktik i cirka två månader. Detta är jag väldigt tacksam för, då vi själva fick söka till vilket företag som helst så länge det kändes relevant för utbildningen. Det jag gjorde var att mejla ut mitt CV till företag som jag tyckte lät intressanta, samt söka olika praktikannonser. Jag var på ett danskt företag och arbetade som marknadsföringsassistent, vilket var spännande. Det var en stor skillnad jämfört med att sitta i skolbänken, vilket kanske inte var så konstigt. Jag är glad att vi hade en sådan kurs, då jag vet att inte alla har möjlighet till det. De flesta program har däremot en valbar termin där du som student kan välja att ha praktik eller åka på utbyte. Lunds universitet erbjuder även kurser som du kan söka när du läser fristående kurser, eller lägga till efter ditt program, som ger dig samma möjligheter. Efter examen valde jag själv att lägga till en fristående praktikkurs, dels för att det kändes väldigt lärorikt, men även för att jag ville bygga vidare på mitt CV och få mer yrkeserfarenhet.

Det bästa med praktik tycker jag framför allt är att du får lära dig mycket mer om hur specifika yrkesroller faktiskt ser ut och fungerar på en arbetsplats. Även om du ofta blir tilldelad en handledare är det väldigt givande att se hur olika roller arbetar och samarbetar. Du får också höra om andras erfarenheter från arbetslivet, deras utbildningar och helt enkelt lära dig otroligt mycket.

Tips till dig som ska söka praktik

Mitt första tips till dig som ska söka praktik är att vara ute i god tid, då det kan vara hög konkurrens bland studenter.

Mitt andra tips är att söka de roller och organisationer som du genuint är intresserad av och som du tror kan gynna dig i framtiden. Om du till exempel vet att du är nyfiken på en specifik kunskap eller inriktning är det perfekt att få mer erfarenhet av det genom praktik på en plats som kan erbjuda just det.

Mitt tredje tips är att vara tydlig mot praktikplatsen med vad du vill lära dig och bli bättre på. Meningen med praktik är att du ska utveckla dina färdigheter, vilket kan vara svårt om du själv inte är engagerad och tydlig med vad du vill förbättra och lära dig mer om.

Det var allt för denna gång!!

/Isa

maj 20, 2026

Inlägget postades i

Studentliv

Write a comment

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *