Lundastudent

Livet som student vid Lunds universitet

Nu är karnevalsvåren officiellt igång!

Hej allihopa! 

Nu är det bloggdags och jag tänkte berätta om min lördag som spenderades i riktig Lundakarnevalsanda. Nu i lördags var det inget mindre än självaste Karneveljen- en fest för oss karnevalister som ska jobba på Lundakarnevalen . Sparbankens Arena i Lund fylldes av cirka 3000 taggade karnevalister och det bjöds på en riktig show! Det var allt ifrån sång och spex till cheerleading och dans. Det var en otroligt rolig kväll och på besök var bland annat Mischa Billing och Christer Björkman! Detta var det perfekta sättet att kick-starta den underbara karnevalsvåren vi har framför oss.

 

Här ser ni lite från showen!

Som Lundastudent har man möjlighet att vara med som karnevalist i Lundakarnevalen och bidra till att hela karnevalen ros i hamn 22-24 maj i år. Lundakarnevalen hålls vart fjärde år och alla studenter som vill får chansen att engagera sig! I ett tidigare inlägg beskriver jag hur jag köade i uppropskön för att anmäla sig som karnevalist.  Att vara med i Lundakarnevalen är en otrolig upplevelse (vad jag har hört då jag själv inte varit med innan) och något som verkligen berikar ens studietid i Lund!  

När man är karnevalist jobbar man inom en viss sektion någon eller några dagar under karnevalshelgen. Det finns massa olika sektioner som arbetar med olika saker för att göra Celestialkarneval till en succé! Jag är med i Tombolan och vi kommer då att sätta upp flera boder i Lundagård och hålla i olika aktiviteter. Utöver det så kommer det att finnas massa mer kul att hitta på under karnevalen såsom att kolla på spex, besöka olika krogar och tält, lyssna på konserter i Lundagård och häpna över det stora tåget som går genom staden! Hoppas vi ses där! Jag visar lite fler fina bilder från Karneveljen nedan.

 

 
Här började Arenan fyllas på!
Här är dansgolvet från eftersläppet som var öppet till 04!

Det var allt för mig denna gång! Ha det gött!

//Alice

 

mars 31, 2026

Inlägget postades i

Lundakarnevalen Studentliv

Write a comment

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *