Lundastudent

Livet som student vid Lunds universitet

Hur kan en studentbudget se ut?

En bild på en wrap med ett hjärtklistermärke på i Paradisområdet

Hej! Idag ska jag skriva om hur en studentbudget kan se ut och ge ett eget personligt exempel till detta!

Många som studerar har oftast bidrag och lån från CSN (centrala studiestödsnämnden), vilket innebär att de kan få ut max 13 500 kr i månaden (4 veckor) för året 2025. Undantag förekommer om man har merkostnadslån eller liknande. 4 092 kr är bidraget (vilket man inte behöver betala tillbaka) och 9 408 kr är lånet (som börjar att betalas tillbaka när du är klar med att få studiemedel). Personligen har inte jag längre studiemedel men har ungefär ovanstående pengar att röra mig med i månaden.

Vad budgeterar jag för varje månad?

  • Boendekostnad – 4000 kr

  • Hemförsäkring (inkl. i boendekostnad)

  • Mat – 3000 kr

  • Kollektivtrafik – 500 kr

  • Gymkort – 279 kr

  • Nöje – 2000 kr

  • Övrigt – 1000 kr

  • Sparpengar – 1000 kr

Totalt: 11 779 kr

Boendekostnad

Jag bor i studentkorridor, vilket generellt sett innebär en lägre kostnad än en studentlägenhet. I min studentkorridor via AF Bostäder ingår el, vatten och värme i den fasta hyran. Då vet jag exakt hur mycket jag kommer betala varje månad under året. Månaderna juni till augusti är dessutom hyresfria.

Utöver hyran betalar jag även för min hemförsäkring. Jag har en hemförsäkring via mitt fackförbund som jag är med gratis i på grund av att jag är student. Då blir hemförsäkringen billigare än vad den annars hade varit. 

Bild på Nicoles korridorsrum
Bild på mitt korridorsrum i ett lite mer stökigt stadie.

Mat

Mat är ju A och O utöver hyran för att överleva sin månad! Vissa gillar att veckohandla eller till och med månadshandla, men jag brukar handla kanske 1-2 gånger i veckan. Då köper jag till ca 2-3 olika maträtter som jag kan göra 4 portioner vardera av. Du får se vad som fungerar för dig. Jag brukar budgetera för 3000 kr i månaden, men det kommer variera för dig beroende på vilka livsmedel du köper och hur mycket du behöver äta. Jag brukar oftast inte räkna in när jag går ut och äter på restaurang eller en falafel i matbudgeten, utan då går den in i “nöje”. 

Tips är att handla utifrån kampanjer och extrapriser på en stor mataffär. Ibland kan det vara smart att köpa mycket av en billig vara för att ha i framtiden, men kan vara svårt om man har begränsat med plats i sin korridor. Det är också bra att tänka utifrån vad som är billigare, t.ex. frukt och grönsaker, under den årstiden man befinner sig i.

Kollektivtrafik, gymkort, nöje…

De flesta i Lund åker ju runt på sin cykel, vilket jag också oftast har gjort! Men emellanåt behöver ens cykel repareras och då har jag varit för lat att fixa det. Jag åker även ibland till Malmö för att besöka kompisar och hitta på saker! Lund har ju väldigt nära till andra städer såsom Malmö, Helsingborg och Köpenhamn. Därför utgör kollektivtrafiken en del av min budget!

Gymkortet är en stående kostnad varje månad, förutom gånger jag kunnat använda mig att friskvårdsbidrag via jobb! Men annars så har jag ett billigare pris på det eftersom jag är student och det finns rabatter på vissa gym när man bor via AF Bostäder.

Vad man vill spendera på nöje är såklart helt individuellt! Vissa gör mycket saker varje månad som kostar mer pengar och andras aktiviteter är mer sparsamma. Vad jag spenderar kan såklart variera ibland. I nöje inkluderar jag bland annat fika, sittningar (trerättersmiddag med klädkod, sång och underhållning), bal, utgång på nation samt roliga inköp.

Bild på Lunds domkyrka
Bild på Lunds domkyrkas tak under en sommarkväll.

Jag hoppas att detta gav en inblick till hur det kan se ut när du ska börja studera och vad som kan vara viktigt att budgetera för! Stort lycka till!

Tjolahopp!

/Nicole, student

november 13, 2025

Inlägget postades i

Studentliv

Write a comment

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *