Hej allihopa!
Denna helgen var jag och mina kompisar på en bal som anordnas av Lunds nation (en av 13 nationer i Lund!). Jag och mina vänner har tidigare varit väldigt aktiva på nationen så vi blir fortfarande bjudna, vilket är väldigt roligt! Finnfesten anordnas i mars varje år och är verkligen startskottet för våren för min del.
Varför Finnfesten heter just “festen” och inte bal är på grund av att det är en “anti-bal”- alltså inte lika strikt som ni kanske tänker att en bal är.

Vi började med lite mingel hos min kompis Julia och hennes sambo! Sedan traskade vi vidare mot AF-borgen i full utstyrsel: balklänningar, frack och medaljer.

Först serverades det en fördrink i Aten (bottenvåningen i AF-borgen) och sen fick man gå en trappa upp till stora salen där själva balen var. Det var sång, tal och underhållande framträdanden hela kvällen lång. Efter balen fick man gå ner till Aten igen där det var varmkorv och ett husband som spelade fram tills att klubben i stora salen öppnade.
Det är inte bara via nation som man kan gå på bal, utan även föreningar, sällskap och kårer anordnar bal. Jag rekommenderar varmt att gå på bal om ni får tillfälle under er studietid!
Vi hörs nästa vecka, ha det fint i solen!
//Rebecca