Lundastudent

Livet som student vid Lunds universitet

Förbered dig för din första tenta!

Hej!

Tiden går fort och vi är nu inne i “tentasäsongen”, även kallad “tenta-p”, alltså tentaperioden. Därför tänkte jag idag prata om, och förhoppningsvis avdramatisera, något som vi alla hört talas mycket om redan innan vi började studera: tentor!

Ja, du har säkert hört några äldre kompisar stöna över en “kuggad tenta” eller gnälla över “jag har så mycket tentaplugg”. Tentan har blivit något läskigt, oöverkomligt och skräckinjagande, varje students värsta mardröm och största motstånd.

Eller?

Tentor, eller tentamen, som är det fullständiga namnet, är en form av examination på universitetet. De kan skrivas som hemtentor eller salstentor. På hemtentor får man ut en uppgift med en eller flera frågor man ska besvara under en viss tid, exempelvis en vecka, och som sedan lämnas in. Salstentor skrivs på plats under några timmar. Det är just salstentor jag tänkte skriva om idag, eftersom det är dem som man oftast sliter sig i håret, kör en all-nighter och svettas inför.

Salstentor är egentligen inte så mycket annorlunda än de prov du skrev i högstadiet eller gymnasiet. Men det finns några saker som skiljer sig.

Anmäl dig till tentan i tid

Till skillnad från gymnasieproven, där man kom insläntrande precis när provet började, med enbart en söndertuggad blyertspenna och ett halvtrasigt suddgummi i handen, så kräver universitetstentan lite mer förberedelser. Man måste nämligen anmäla sig till tentan några veckor i förväg i Ladok. Ladok är en hemsida där dina kursbetyg och kursintyg samlas. Men oroa dig inte: lärarna brukar alltid påminna flera gånger om att du ska anmäla dig och de kommer visa hur man gör. Men glöm alltså inte att du måste anmäla att du ska skriva tentan i tid.

Ladok är en hemsida du kommer bli väl bekant med. Här kommer du registrera dig på dina antagna kurser, anmäla dig till tentor, se tentaresultat eller eventuella intyg och examen.

Kom i tid, dörrarna stängs efter en viss tid

Hur länge dörrarna är öppna kan variera, men efter en viss tid, exempelvis en halvtimme, stängs alltså dörrarna och du kan inte längre komma in och skriva tentan. Ta hellre den tidiga bussen eller det tidiga tåget, även om det betyder att du får sitta och vänta en timme extra. Det är bättre att vara tidig än att komma för sent och behöva skriva en omtenta istället.

Ha med ID 

Ja, någon form av identifikationshandling krävs på tentorna. Detta är för att tentor på universitetet har hög sekretessnivå, rättas anonymt och sedan ska kopplas till rätt student så att man får sitt rätta betyg. Ta med körkort, pass eller nationellt ID-kort och ha det nära till hands under tentan, eftersom tentavakterna oftast går runt i salen i början av tentan och kontrollerar uppgifterna.

Ha med vatten och tysta snacks

Salstentor brukar ha en regel om att salen inte får lämnas förrän tidigast en timme efter provstart. Även om man ger upp och vill gå ut – eller om man skriver rekordsnabbt och är klar på mindre än en timme – får man alltså inte lämna salen förrän en timme har gått. Men förhoppningsvis har du varken gett upp eller skrivit rekordsnabbt, utan behöver sitta några timmar med frågorna. Därför är det bra att ha med sig vatten – eller annan valfri dryck – och ett “tyst” snacks. Chips, knäckebröd och annat som knastrar eller låter högt är inte att rekommendera, främst eftersom det stör ljudnivån i salen. Ta med lite mjukt godis, en banan eller en proteinbar!

Som SI-ledare brukar jag gå igenom en gammal salstenta med mina kursare, inför att de ska skriva sin egen tenta i den kursen. Ett moment som brukar uppskattas väldigt mycket av SI-studenter!

Läs igenom hela tentan och gör en enkel tidsplan.

Hur länge man får sitta på tentan varierar. Jag har suttit på tentor som haft en maxgräns på tre timmar och på tentor som haft en maxgräns på fem timmar. Men när du får lov att slå upp tentan (vilket du alltså inte får göra förrän tentavakten godkänt det), ögna igenom den och skapa dig en uppfattning av frågorna. Vilka kräver mest tid och skrivutrymme? Vilka känner du dig osäker på och behöver hoppa över? Det är bättre att göra de uppgifter du känner dig säker på, och sedan återkomma till de du behöver mer tid till. Tre timmar känns kanske som mycket, men det finns inget jobbigare än att snegla på klockan med halva tentan kvar och bara trettio minuter kvar av provtiden.

Var tyst och respektfull när du lämnar.

Som nämnt finns det en tidsgräns innan du får lämna salen. Tänk på att dina medstudenter som sitter kvar fortfarande behöver lugn och ro. Om man till exempel vill möta upp sina klasskamrater efteråt är det bäst att ha bestämt det innan, så att man inte petar på dem under provet och försöker bestämma var ni ska ses.

All elektronik och andra hjälpmedel är förbjudna, såvida inte annat angetts.

Under tentorna ska mobiltelefoner ligga i jackan eller väskan, som i sin tur ska hänga på krokarna vid dörrarna. Telefonen får alltså inte ligga på ljudlös i fickan eller på bordet. Andra smarta verktyg, såsom smartwatch eller Airpods, får inte heller användas. 

 

Ja, det var det jag kunde tänka på som är annorlunda med tentorna. Skillnaden kan alltså sammanfattas med att det krävs lite mer förberedelse och mer formalitet under dem, med allt ID-meck och anmälning och så. Men frukta icke: alla lärare brukar vara väldigt förstående när det gäller detta och brukar både meddela i god tid i förtid när man ska anmäla sig, hur man gör och sedan hur tentan kommer att gå till. 

Lycka till på er första tenta så hörs vi om två veckor!

Tilde

 

oktober 28, 2025

Inlägget postades i

Studentliv

Write a comment

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *